event burgee venue burgee

2017 Mixed Handicap Shooting Stars Trophy

Mengeham Rythe Sailing Club

Mixed Fleet

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 and Ladies Challenge R7 Total Nett
1st Mixed Wayfarer 10687 Simon Hope
Shawn Lambert/Sue Hope
1107 2.0 (3.0) 3.0         8.0 5.0
2nd Mixed Feva XL 5115 Janna Mouah
Ellie Mugridge
1235 (18.0 DNC) 9.0 8.0         35.0 17.0
3rd Mixed CONTENDER 2191 Richard Keevil
976 (18.0 DNC) 18.0 DNC 1.0         37.0 19.0
4th Mixed Streaker 1666 Penny Dormer
1137 (18.0 DNC) 1.0 18.0 DNC         37.0 19.0
5th Mixed Laser 81144 Harry Payne
1095 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC         37.0 19.0
6th Mixed Laser Radial 144398 Becky Hutton
1136 (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0         38.0 20.0
7th Mixed Laser Radial 206894 Ross Ferguson
1136 (18.0 DNC) 2.0 18.0 DNC         38.0 20.0
8th Mixed Laser Radial 172801 Patrick Lewis
1136 (18.0 DNC) 18.0 DNC 4.0         40.0 22.0
9th Mixed Laser 185000 Peter Mowbary
1095 (18.0 DNC) 4.0 18.0 DNC         40.0 22.0
10th Mixed Wayfarer 10495 Melvyn Powel
Adrian Buswell
1107 (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0         41.0 23.0
11th Mixed Laser 4.7 195227 James Ferguson
1195 (18.0 DNC) 5.0 18.0 DNC         41.0 23.0
12th Mixed Laser Radial 193182 Emma scribbans
1136 (18.0 DNC) 18.0 DNC 6.0         42.0 24.0
13th Mixed Topper 25957 Oliver Germain
1341 (18.0 DNC) 6.0 18.0 DNC         42.0 24.0
14th Mixed Feva XL 4220b Alex Scribbans
Max Cashford
1235 (18.0 DNC) 18.0 DNC 7.0         43.0 25.0
15th Mixed PHANTOM 1140 Harry Payne
999 (18.0 DNC) 7.0 18.0 DNC         43.0 25.0
16th Mixed RS VAREO 515 Robin Grfinge
1071 (18.0 DNC) 8.0 18.0 DNC         44.0 26.0
17th Mixed Streaker 1705 Frank Fern
1137 (18.0 DNC) 18.0 RET 18.0 DNC         54.0 36.0

Teras Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 and Ladies Challenge R7 Total Nett
1st Teras Tera Sport 1847 Kayleigh Townsin
1457 3.0 DNC   1.0         4.0 4.0
2nd Teras Tera Pro 891 Jenna Mowatt
1356 1.0   3.0 DNC         4.0 4.0

R1 - Mixed Fleet - 26/3 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed Laser 81144 Harry Payne
1095 34.25 0.31.26 1.0
2 Mixed Wayfarer 10687 Simon Hope
Shawn Lambert/Sue Hope
1107 35.59 0.32.30 2.0

R2 - Mixed Fleet - 9/4 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed Streaker 1666 Penny Dormer
1137 54.58 0.48.21 1.0
2 Mixed Laser Radial 206894 Ross Ferguson
1136 56.12 0.49.28 2.0
3 Mixed Wayfarer 10687 Simon Hope
Shawn Lambert/Sue Hope
1107 55.09 0.49.49 3.0
4 Mixed Laser 185000 Peter Mowbary
1095 55.17 0.50.29 4.0
5 Mixed Laser 4.7 195227 James Ferguson
1195 60.35 0.50.42 5.0
6 Mixed Topper 25957 Oliver Germain
1341 70.37 0.52.40 6.0
7 Mixed PHANTOM 1140 Harry Payne
999 54.07 0.54.10 7.0
8 Mixed RS VAREO 515 Robin Grfinge
1071 58.21 0.54.29 8.0
9 Mixed Feva XL 5115 Janna Mouah
Ellie Mugridge
1235 69.03 0.55.55 9.0
10 Mixed Streaker 1705 Frank Fern
1137 RET   18.0

R3 - Mixed Fleet - 14/5 at C14:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Mixed CONTENDER 2191 Richard Keevil
976 36.24 0.37.18 1.0
2 Mixed Laser Radial 144398 Becky Hutton
1136 44.56 0.39.33 2.0
3 Mixed Wayfarer 10687 Simon Hope
Shawn Lambert/Sue Hope
1107 44.52 0.40.32 3.0
4 Mixed Laser Radial 172801 Patrick Lewis
1136 46.09 0.40.38 4.0
5 Mixed Wayfarer 10495 Melvyn Powel
Adrian Buswell
1107 45.54 0.41.28 5.0
6 Mixed Laser Radial 193182 Emma scribbans
1136 49.50 0.43.52 6.0
7 Mixed Feva XL 4220b Alex Scribbans
Max Cashford
1235 59.11 0.47.55 7.0
8 Mixed Feva XL 5115 Janna Mouah
Ellie Mugridge
1235 59.28 0.48.09 8.0

R4 - Mixed Fleet - 25/6 at C12:30C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R5 - Mixed Fleet - 9/7 at C12:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R6 and Ladies Challenge - Mixed Fleet - 20/8 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R7 - Mixed Fleet - 10/9 at C14:30C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R1 - Teras Fleet - 26/3 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Teras Tera Pro 891 Jenna Mowatt
1356 38:48 0:28:37 1.0

R2 - Teras Fleet - 9/4 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R3 - Teras Fleet - 14/5 at C14:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Elapsed Corrected Points
1 Teras Tera Sport 1847 Kayleigh Townsin
1457 39.54 0.27.23 1.0

R4 - Teras Fleet - 25/6 at C12:30C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R5 - Teras Fleet - 9/7 at C12:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R6 and Ladies Challenge - Teras Fleet - 20/8 at C11:00C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points

R7 - Teras Fleet - 10/9 at C14:30C

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName PY Place Points



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com